INED_Lam_Lee_G.jpg

Dr. Lam Lee G. (林家禮), aged 57, was appointed as an independent non-executive Director on 20 October 2017.

Dr. Lam has served as chairman of Hong Kong Cyberport Management Company Limited, non-executive chairman – Hong Kong and ASEAN region and chief adviser to Macquarie Infrastructure and Real Assets (Hong Kong) Limited since May 2015, a company engaged in the provision of infrastructure management services, which is part of the Macquarie Group, which in turn is listed on the Australian Securities Exchange. From May 2007 to March 2015, Dr. Lam served as the chairman – Indochina, Myanmar and Thailand and senior advisor – Asia of Macquarie Capital (Hong Kong) Limited, a company engaged in the provision of corporate advisory and capital markets services and is also part of the Macquarie Group. Dr. Lam last served as a managing director and global head of Telecommunications, Media and Technology Group, chief operating director and vice chairman of the investment banking division of BOC International Holdings Limited from September 2001 to April 2003, a subsidiary of Bank of China Ltd engaged in the provision of investment banking services, which in turn is listed on the Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange. Dr. Lam served as a partner at Heidrick & Struggles International, Inc., an executive search firm from December 1998 to October 1999, where he was responsible for management and board level executive search in Asia Pacific and lead the company in relation to the Chinese global business network. Dr. Lam served as the chief operating officer of Sanbao Telecom, from October 1997 to September 1998, a company engaged in the international telecommunication services where he was responsible for general operation matters. Dr. Lam served as the vice president/ partner and head of Greater China and Asia head of telecommunications/ media/ technology at A.T. Kearney, Inc., a global management consulting firm, from September 1993 to January 1995, where he was responsible for overseeing the management consultancy business for telecommunication, media and high-technology clients in Asia. Dr. Lam served as the group operations director at New World Telephone Holdings Limited (previously known as Notfar Company Limited, a subsidiary of HKBN Ltd. engaged in the provision of telecommunication services, which in turn is listed on the Stock Exchange) in 1996, where he was responsible for operation matters.

Dr. Lam serves as honorary chairman – Asia Pacific of CMA Australia, vice chairman of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific Business Advisory Council and chairman of its Task Force on Banking and Finance, chairman of the Permanent Commission on Economic and Financial Issues of World Union of Small and Medium Enterprises, president of Hong Kong-ASEAN Economic Cooperation Foundation, chairman of Monte Jade Science and Technology Association of Hong Kong, director of the Hong Kong Vietnam Chamber of Commerce, vice chairman of the Hong Kong Myanmar Chamber of Commerce, vice president of the Hong Kong Real Property Federation, honorary advisor to the Hong Kong Business Angel Network, special adviser to the Asia Pacific Real Estates Association, committee member of the Chinese General Chamber of Commerce of Hong Kong and member of the Hong Kong Government’s Committee on Innovation, Technology and Re-Industrialisation, the Hong Kong Council on Smoking and Health, the Council on Professional Conduct in Education, the Court of the City University of Hong Kong, Sir Murray MacLehose Trust Fund Investment Advisory Committee, the Hong Kong-Korea Business Council and the Hong Kong-Thailand Business Council.

Dr. Lam is a non-executive director of the following listed companies:

Period of Service Name of Company
October 2017 – present Adamas Finance Asia Limited, listed on the London Stock Exchange
September 2017 – present Roma Group Limited, listed on the Stock Exchange
June 2017 – present National Arts Entertainment and Culture Group Limited, listed on the Stock Exchange
October 2014 – present China LNG Group Limited, listed on the Stock Exchange
(Note: Dr. Lam was redesignated from an independent non-executive director to a non-executive director in April 2015)
February 2007 – present Sunwah Kingsway Capital Holdings Limited, a subsidiary of Sunwah International Limited, listed on the Stock Exchange

Dr. Lam is an independent non-executive director of the following listed companies:

Period of Service
Name of Company
September 2017 – present Highlight China IOT International Limited, listed on the Stock Exchange
September 2017 – present Huarong Investment Stock Corporation Limited, listed on the Stock Exchange
September 2017 – present Xi'an Haitian Antenna Holdings Co., Limited
April 2017 – present Haitong Securities Co., Ltd., listed on the Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange
November 2015 – present Elife Holdings Limited, listed on the Stock Exchange
November 2013 – present Coalbank Limited, listed on the Australian Securities Exchange
December 2011 – present Sunwah International Limited, listed on the Toronto Stock Exchange
April 2010 – present Top Global Limited, listed on the Singapore Stock Exchange
October 2007 – present Vietnam Equity Holding, listed on the Stuttgart Stock Exchange
June 2007 – present Asia-Pacific Strategic Investments Limited, listed on the Singapore Stock Exchange
February 2007 – present Mei Ah Entertainment Group Ltd., listed on the Stock Exchange
August 2005 – present Vongroup Limited, listed on the Stock Exchange
September 2004 – present Glorious Sun Enterprises Limited, listed on the Stock Exchange
(Note: Dr. Lam was redesignated from a non-executive director to an independent non-executive director in August 2012)
June 2002 – present Rowsley Limited, listed on the Singapore Stock Exchange
April 2001 – present CSI Properties Limited, listed on the Stock Exchange

Dr. Lam is a former member of the Hong Kong Bar Association, and was admitted as a solicitor of the High Court of Hong Kong since September 2014, and is an honorary fellow of Certified Public Accountants Australia and a fellow member of Certified Management Accountants Australia.

Dr. Lam received his Bachelor of Science in Mathematics – Science in May 1982, his Master of Science in Systems Science in October 1985 and his Master of Business Administration in March 1989 from the University of Ottawa in Canada; his Diploma in Public Administration from Carleton University in Canada in June 1988; his Postgraduate Diploma in English and Hong Kong Law (Common Professional Examination) in September 2005 and his Bachelor of Laws (Honours) in July 2006, both at the University of Hong Kong (SPACE) from Manchester Metropolitan University; and his Master of Laws (Corporate Law) from the University of Wolverhampton in the United Kingdom in October 2009. Dr. Lam also received his Postgraduate Certificate in Laws from the City University of Hong Kong in July 2008, his Certificate in Professional Accountancy from the School of Continuing and Professional Studies of the Chinese University of Hong Kong in September 2010, his Master of Public Administration in November 2013 and his Doctor of Philosophy from the University of Hong Kong in December 2004.