ED-Lo_Wing_Yan_William.jpg

Dr. Lo Wing Yan William (盧永仁), aged 56, was appointed as our Director on 26 April 2017 and re-designated as an executive Director on 24 May 2017. He is also our Vice-Chairman, Chief Financial Officer and Managing Director Hong Kong and is primarily responsible for the strategic development and corporate financial management of our Group as well as overseeing the operations in Hong Kong.

Prior to the appointment as our Director in April 2017, Dr. Lo was serving our Group as a corporate advisor from January 2010 to March 2017, providing strategic and corporate finance advice to our Group. From September 2011 to August 2014, Dr. Lo served as the vice chairman of South China Media Group, a company primarily engaged in the provision of media publication services and a subsidiary of the South China Group, which is listed on the Stock Exchange where he was responsible for corporate and organisation development, PRC and Asian market expansion and possible IPO opportunities. From May 2006 to June 2009, Dr. Lo served as the vice chairman, the managing director and the chief financial officer of I.T Limited, a fashion retailer which is listed on the Stock Exchange where he was responsible for overseeing its overall corporate strategy and especially on PRC market expansion. From July 2002 to March 2006, Dr. Lo served as the executive director and vice president of China Unicom (Hong Kong) Limited, a telecommunications service provider which is listed on the Stock Exchange and the New York Stock Exchange where he was responsible for international strategy, investor relations, listing compliance and corporate finance. From 1998 to 1999, Dr Lo served as the chief executive officer of Hong Kong, Macau and China at Citibank, N.A., which is a member of the Citibank Group listed on the New York Stock Exchange. From 1990 to 1998, Dr. Lo served as the managing director at HK Telecommunications (HKT) Limited, a telecommunications services provider and a subsidiary of PCCW Limited which is listed on the Stock Exchange. From 1988 to 1990, Dr. Lo served as the management consultant at McKinsey & Company, Inc., a consultancy firm where he was primarily responsible for strategy formulation, organisation development and mergers and acquisitions strategy in Asia, excluding Japan.

In July 1999, Dr. Lo was appointed by the Hong Kong Special Administrative Region Government as a Justice of the Peace. From 2003 to 2017, Dr. Lo was a committee member of Shantou Municipal Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference. Dr. Lo is also the founding governor of the Charles K. Kao Foundation for Alzheimer’s Disease and the ISF Academy as well as the present chairman of Junior Achievement HK.

Dr. Lo is an independent non-executive director of the following listed companies:

Period of Service Name of company
July 2003 to present Nam Tai Property Inc, listed on the New York Stock Exchange
September 2010 to present SITC International Holdings Company Limited, listed on the Stock Exchange
October 2013 to present Jingrui Holdings Limited, listed on the Stock Exchange
April 2014 to present CSI Properties Limited, listed on the Stock Exchange
February 2015 to present Television Broadcasts Limited, listed on the Stock Exchange
January 2016 to present Ronshine China Holdings Limited, listed on the Stock Exchange

Dr. Lo received his Master of Philosophy from the University of Cambridge in the United Kingdom in March 1986 and his Doctor of Philosophy from the University of Cambridge in the United Kingdom in March 1988.